AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 21 Kasim 2018 Çarsamba 14:39
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLARIMIZ
KUMLUCA HAVA DURUMU
KUMLUCA
SAHİLKENT TARİHİ

Sahilkent Belediyesinin evveliyatı İncirağacı Köyü olup 1977 yılında belediye kurulmuştur 3 mahalleden oluşmaktadır. Beldemiz doğusunda Hasyurt , batısında Göksu Çayı, kuzeyinde Tocak Dağı ve Alakır Çayı , güneyinde Akdeniz ile çevrilidir. 7.5km’lik sahil bandına sahiptir.

Beldemiz verimli ovalardan oluşmaktadır, ayrıca beldemiz sınırlarında bulunan Göksu Çayı ve Alakır Çayı sayesinde sulama sorunu yaşamayan beldemizde tarım ilerlemiştir.

GÖKSU (SAKLISU) ÇAYI
Tocak dağının hemen dibinde, Zengeder mevkiinden kükreyerek çıkan sudur. "İki kaynaktan çıkan suyun Zengeder kaynağı 2000/1000 lt./sn., Göksu kaynağı ise 2000/2000 lt./sn. kuvvetindedir." Su antik Likya kenti Limyra'nın harabeleri içinden çıkar.

Şehrin kuruluş yeri seçiminde bu suyun etkisi olduğu bellidir. Ovanın sulamasında ve içme suyu ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yere sahiptir. Göksu çayı Finike ve Sahilkent arasında doğal sınır olmuştur.

 
1303 Kere Okundu

2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com