AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 21 Kasim 2018 Çarsamba 13:54
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLARIMIZ
KUMLUCA HAVA DURUMU
KUMLUCA
SAHİLKENT VE TARIM

Sahilkent’te ekonomik yapı tarımsal ağırlıklıdır. Yörede en büyük geçim kaynağı turfanda sebzecilik ve narenciyedir. Turfanda sebzeler arasında domates, biber, salatalık, kabak ve patlıcan başı çekmektedir. Sebzeler örtülü tarım dediğimiz seralarda üretilmektedir.

Narenciye için uygun iklim koşulları nedeni ile her türlü narenciye yetiştirilmektedir. Beldemizde özellikle Navel, Yerli Finike portakal cinsleri yetiştirilmekte olup tüm Türkiye'de Finike portakalı olarak tanınan portakalın büyük kısmı beldemizde yetiştirilmektedir. Portakalın yanında mandalina, turunç ve greyfurt da yetiştirilmektir. Son yıllarda nar üretiminde de büyük artışlar olmuş, yeni nar bahçeleri kurulmuştur.

Bunun yanısıra beldemizde çok büyük seralarda topraksız tarım yapılarak verimi daha yüksek ürünler yetiştirilmektedir. Topraksız tarımı gerektiren nedenleri ise, toprak kaybı; toprak yorgunluğu; hastalık, zararlı ve yabancı ot sorunu; aşırı gübre tüketimi; su tüketimi şeklinde sıralamak mümkündür . Topraksız tarımın faydaları ise erken, kaliteli , verimli ürün almak; bitkilerin kontrollü beslenmesini sağlamak; az su kullanımı; toprak olmadığından hastalık, yabancı ve zararlı ot kontrolü mümkündür. Bitkiler dengeli olarak beslendiklerinden ve hastalıklar ve zararlı otlar olmadığından verim ve kalite çok yüksek olur. Ayrıca topraktan kaynaklanan hastalıklar olmadığından ilaçlama da mimumum düzeydedir. Beldemizde yapılan tarımda üretici bilinçli ziraat uygulamaları nedeni ile ürünlerimiz yurtdışındaki pazarlarda da kendini kanıtlamıştır.

Beldemizde yetiştirilen tüm ürünler belediyemiz bünyesinde bulunan Sahilkent Belediyesi Toptancı Halinde toplanarak satışa sunulmaktadır. Sahilkent Belediyesi Toptancı Hali 2007 Kasım ayından 2008 Temmuz ayına kadar 1 Trilyon (Hal Geliri) elde ederek Batı Antalya’da Kumluca Toptancı Halinden sonra 2. sırada yer almakta, Antalya ve ilçelerinde bulunan 25 hal arasında beşinciliğe yükselmiştir.

Beldemizde yetiştirilen ürünlerin bir çoğu çeşitli ülkelere ihracat edilmektedir veya Türkiye'de mevcut büyük pazarlara gönderilmektedir. Yurtdışında genellikle Rusya, Ukrayna, Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk gibi Doğu Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir.
Beldemizde turizm yeni gelişmeye başlamış olup kıyı şeridinde oteller, moteller ve pansiyonlar ile gelen turistlere hizmet verilmektedir. Eşsiz kumsalı nedeni ile de gün be gün Sahilkent'e olan talep artmaktadır. Yazın portakal çiçeklerinin kokusu ve denizimin uzun ve eşsiz kumsalında denize girmek birçok insan için bulunmaz bir fırsattır.

Yörede tarımın ve turizmin mevsimlik oluşu, farklı zaman dilimlerinde yoğunluk kazanmaları yörede yeni gelişmeye başlayan turizmin, tarıma alternatif bir gelir kaynağı olmaktan ziyade, bir ek gelir kaynağı olabileceğini göstermektedir. Bu da tarımın ve turizminin birbirlerini mevsimsel özellikleriyle dengelemesi, yörenin mevsimsel işsizlik sorunun kısmen çözülmesi demektir.

 
750 Kere Okundu

2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com