AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 21 Kasim 2018 Çarsamba 14:50
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLARIMIZ
KUMLUCA HAVA DURUMU
KUMLUCA
BELEDİYE BAŞKANI

ÖMER ÇIRPAR

Sahilkent Belediye Başkanı Ömer Çırpar1926 Kıbrıs göçmeni beş çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak 1949 yılında İncirağacı köyü Zengeder mevkiinde dünyaya geldi. İlkokula komşu belde Hasköy’de başlayıp İncirağacı İlkokulunda bitirdi. Finike Ortaokulu ve Antalya Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesine girdi. Bir dönem öğrenci derneği başkanlığı bir dönem de Üniversite Senatosu temsilciliğini yaptı.

1971 yılında Okul Psikoloğu olarak mezun olduktan sonra devlet demir yollarında memuriyete atandı. 1972 yılında fakülteden arkadaşı rehber öğretmen Belma Çırpar ile evlendi. 1973 yılında aynı fakültede yüksek lisansa başladı. 1975 yılında eğitimde psikolojik hizmetler dalında mastır derecesini aldı.
Kırıkkale Üniversitesi. ortopedi ve travmatoloji ana bilim dalında yardımcı doçent olan oğlu Meriç 1974 yılında dünyaya geldi. Aynı yıl kurum içinde görev değişikliği ile sağlık işleri dairesine geçti. Demiryollarında aktif görevde çalışan personelin işe alınmasında, yükselmesinde veya görev değişiminde psikolojik muayenelerin yapıldığı Psikoteknik Laboratuarlarının kuruluş çalışmalarını yürüttü.
1975 yılında kısa dönem yedek subay olarak İzmir Bornova’da askerliğini yaptı. Askerlik dönüşünde, Ankara Demiryolları hastanesinde kuruluşunu yaptığı Psikoteknik Laboratuarına yönetici olarak atandı. 1979 yılında, ODTÜ Maden Mühendisliğini bitiren ve şimdi Maden Yüksek Mühendisi olarak özel sektörde çalışan, kızı Çiğdem dünyaya geldi.
Psikoteknik ve Psikolojik Ölçme değerlendirme konusunda, pek çok makalesi bulunmaktadır. Yine 1983 yılında yaptığı bilimsel çalışmalarını ve araştırmalarını derlediği “ TCDD Ankara Hastanesi Psikoteknik Laboratuarı ve Psikoteknik Uygulamaları” adlı kitabı yayınlandı. Aynı yıllarda Gazi Üniversitesi Kız Sanat Yüksek Öğretmen okulunda ,“ Gelişim Psikolojisi” dalında, yarı zamanlı öğretim üyesi olarak dersler verdi.
1996 yılında Sahilkent Kum Mahallesinde babadan kalma bahçesinde pansiyon yaparak işletmeye açtı. Bunun yanında, memuriyetteki birikimleriyle kooperatif yolu ile 1987 ve 1999 yıllarında Ankara’da iki apartman dairesi sahibi oldu.
1999 yılında yapılan yerel seçimlerinde CHP den Sahilkent Belediye Başkanı adayı oldu. Seçilemediğinden tekrar memuriyete döndü.
2000 yılında oğlu Doktor Meriç’i KBD uzmanı Dr. Özden Çiftçi ile 2006 yılında kızı Çiğdem’i ODTÜ mezunu Çevre Mühendisi olan Ziya Öğütçü ile evlendirdi. Oğlu Meriç’ten Selin Ada Çırpar adında 5 yaşında kız çocuk torunu var.
2004 yerel seçimlerde tekrar CHP’den Sahilkent Belediye Başkan adayı olarak seçimlere katıldı ve seçildi. Halen belediye başkanlığını sürdürmektedir.
Ömer Çırpar her köylü çocuğu gibi ilk, orta ve lise yıllarında çobanlık ve tarım işçiliği yaptı. Finike Ortaokulunu bitirdikten sonra ailesinden ayrılarak gurbete çıktı. Öğrenimi süresince ailesine fazlaca yük olmadan okul giderlerini çalışarak karşıladı. Ortaklaşa kiralanan öğrenci evlerinde yemek yapmaktan çamaşır bulaşık yıkamaya kadar her işini kendi gördü. Özel yaşamında , ailesi hep onun odak noktası oldu. Çocuklarının eğitimi yaşam mücadelesindeki esas hedefi oldu. Eğitimin en akılcı yatırım olduğu, bilinci ile hareket etti. Hep tutumlu davranarak çocukları ve eğitimleri için birikim yapmaya çalıştı.
Zaman içinde kitap okuma alışkanlığı tutkuya dönüştü bu alışkanlık çocuklarına da geçti. Belediye başkanlığı gibi yoğun çalışmayı ve insan ilişkilerini gerektiren bir işte dahi kitap dostlarından hiç ayrılmadı. Kır yürüyüşleri, balık avı, evin arka bahçesinde mevsimin sebzesini yetiştirmek, ev hayvanı beslemek, çocuklarla dostluk kurmak hep ona mutluluk verdi. Yaptığı işin kalitesinden hiç ödün vermedi. Bu ilkeli tutumunu belediye başkanı olarak da sürdürmektedir.

 
1612 Kere Okundu

2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com