AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 10 Aralik 2018 Pazartesi 08:46
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLARIMIZ
KUMLUCA HAVA DURUMU
KUMLUCA
ATATÜRK VE FİNİKE

Yapilan arastirmalarda ilk bakista Atatürk ile Finike nin yakin bir ilskisinin olmadigi görülsede daha detaya indigimiz zaman bizzat Atatürk ile iliskisi olan Hasan Çavuslar ve söför Kemal ler oldugunu görürüz.

Finike nin Yazir köyünden Hasan Çavus,Atatürk'ün yakin korumaligini yapmistir.Hasan Çavus,Ankara Muhafiz Alayi 3.Bölükte basarili hizmetlerde bulunmus,bunun üzerine Binbasi Ismail Hakki Teker kendisini Atatürk'ün kösküne tayin ederek ödüllendirmistir.Hasan Çavus bu serefli görevi 12 erle birlikte sürdürmüstür.

Atatürk'le ilgili çok yerde yazilip çizilen bir olay vardir.Ulu önder Atatürk'ün gürestirdigi ve "Pasam,sizi yedi düvel yenemedi,ben nasil yenerim?" diyen mehmetcik anektotunun gerçek kahramaninin Finikeli Hasan Çavus oldugundan birçok Finikelinin haberi yoktur. Hasan Çavus 29 Ekim 1998 günü cumhuriyetin 75.yilinda hayata gözlerini yummustur.


 

 
1883 Kere Okundu

2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com