AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 10 Aralik 2018 Pazartesi 09:24
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLARIMIZ
KUMLUCA HAVA DURUMU
KUMLUCA
FİNİKE VE SPOR

FİNİKE’DE SPOR TESİSLERİ VE SPOR KULÜPLERİ

1-TESİSLER

FİNİKE 100. YIL ATATÜRK STADYUMU

1954 yılında kurulan Finike Spor kulübü 1954 yılında mevcut toprak sahada antrenmanlarını yaparak, müsabakalarını Antalya’ da oynuyordu. Daha sonra Teşkilata teslim edilen stadyum yeri, 1977 Yılında ihata duvarı yapılarak toprak saha, 1993 yılında çimlenmiş, daha modern hale getirilerek halkın hizmetine sunulmuştur. 1997 Yılında İl Müdürlüğümüz bütçesinden alınan ödenek ile çevre düzenlemesin, hizmet binasının içi ve dışı, ihata duvarları ile tel örgüsünün boyasını, bakım ve onarımını yapmış olduğumuz tesisimizde her türlü tesisat elden geçirilerek yenilenmiştir. 1999-2000-2001 yıllarında yıllık periyotlarla almış olduğumuz ödeneklerle, tribün inşaatımız başlatılmış, seyirci tribünü ile şeref tribünü blokları yapılmıştır. Beton örme yapısı tamamlanan tribün inşaatının 2002-2004 yılında alınan ek ödeneklerle tribünün alt kısımlarının tamamı hizmete cevap verecek en iyi şekliyle bölünmüştür. Dört soyunma odası, iki antrenman spor salonu, bir hakem, iki hizmet odası, bir basın ve emniyet odası ile çay ocağı, depo ve arşivden oluşan bölümlerde, yeterli sayıda protokol, seyirci ve sporcu soyunma kabinleri , duşları ve tuvaletleri yapılmıştır. 2002 adet tribün sandalyesi teslim alındı montesi yapılmış, 2009 yılında tribün üstü kapatılmış ve tribün altlarındaki odalar düzenlenerek hizmet için kullanılmaya başlanılmıştır. Finike 100. Yıl Stadyumu 105x70 ebatlarında olup, ulusal ve uluslararası müsabaka oynanacak konumdadır.

HASYURT İRFAN UĞURLU STADI

Aynı yıllarda alınan ödeneklerle tribün inşaatının kara yapısı bitmiş olup, alınacak ödenek ile üstünün kapatılması, alt kısımlarının yapılması gündemdedir. Yapılmasında payı olan İrfan Uğurlu’nun katkılarının unutulması mümkün değildir. Stad 90x60 ebatlarında dır.

SAHİLKENT BELEDİYESİ SAHASI

Sahilkent Belediyesinin kendi imkanlarıyla Belediye binası karşısında sahil kısmında yapmış olduğu saha henüz resmi lig müsabakalarında kullanılmasa da antrenman ve yapılacak yenileme çalışmaları ile resmi müsabaka oynanacak konuma getirilebilecek konumdadır. saha ebatları 90x60 ebadındadır.

KAPALI SPOR SALONU :Finike Belediye Başkanlığımızca Stadyum yanında Antbirlik yerinden yeterli miktar arsa verilmesiyle işlemler tamamlanmış, 2009 yılı Mayıs ayında kapalı spor salonu yapım çalışmalarına başlanılmış, halen yapım aşamasındadır. % 70'lik bölümü bitirilen kapalı spor salonu 2010-2011 eğitim öğretim döneminde kullanıma başlanacağı tahmin edilmektedir. kapalı spor salonu 750 kişi kapasiteli olarak planlanmıştır.

AÇIK ALAN BASKETBOL - VOLEYBOL SEMT SAHASI

İlçe merkezinde İl Müdürlüğümüzden alınan 20 milyar liralık ödenek ve Finike Belediyesi’nin katkıları ile semt sahası olarak yapılmış ve hizmete sunulmuştur.

2- FİNİKE'DE FAALİYET GÖSTEREN SPOR KULÜPLERİ

İlçemizde, Finike Belediyesi Finikespor Kulübü, Finikespor Kulübü, Sahilkent Belediyespor Kulübü ve Hasyurt Belediyespor Kulübü olmak üzere 4 tane Futbol Branşında kulübümüz, Taekwondo dalında Emniyet Spor Kulübümüz, Atletizm, Satranç, Briç Yelken ve Yüzme dallarında faaliyet gösteren LYKIA Spor Kulübümüz ve Sancak Lisesi Spor Kulübümüz mevcuttur.

FİNİKE BELEDİYESİ FİNİKESPOR KULÜBÜ

Tarihi oldukça gerilere uzaman Finike Spor Kulübü, 1953 yılında gayri resmi olarak, 1954 yılında da resmi olarak kurulmuş oldu. Geçen zaman içerisinde Antalya futbolunda her zaman söz sahibi olmuştur. Yıllara yaygın olarak başarılı sezonlar geçirmiş, iyi sporcular yetiştirmiş ve taraftarlarını kazandıkları başarılarla sevindirmişlerdir.
Futbolda sağladığı başarılarla ilçe tanıtımına katkıda bulunurken, Belediye olarak yazspor okulları açarak (basketbol, voleybol, futbol) ve turnuvalar düzenleyerek çocukların ve gençlerin spor eğitimi almasını sağlamakta ve çeşitli spor etkinliklerine imza atarak, ilçede sosyal hareketlilik ve heyecan yaratmaktadır.
Şuan halen Antalya Amatör kümede yer alan kulübümüz Minikler, Yıldızlar, B-Gençler, A-Gençler ve A-takım kategorilerinde liglere katılımda devamlılık sağlayarak altyapıdan sporcu yetiştirme konusunda büyük adımlar atmaya devam etmektedir. Her yıl bu beş kategoride liglere katılan takımlarımız bir çok şampiyonluklar alarak düzenli ve planlı çalışmanın semeresini almaktadırlar.

SPORTİF FAALİYETLER

Kulüplerin sezon içerisinde resmi lig müsabakaları ve Okulların rutin olarak yaptığı resmi maçlar ve İl ve Ülke bazındaki katıldıkları Resmi müsabakalar dışında Bahar ve Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında çeşitli branşlarda her kategoride turnuvalar ve yarışmalar düzenlenmekte ve yıl boyunca çeşitli faaliyetler yapılmaktadır. İlçe Spor Okulları adı altında kapasitemiz doğrultusunda kurslar açılıp sporcu yetiştirilmektedir. Federasyonların İlçemizde yapılmasını uygun gördüğü müsabakalara ev sahipliği yapılmaktadır.

 
2961 Kere Okundu

2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com