AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 21 Kasim 2018 Çarsamba 13:53
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLARIMIZ
KUMLUCA HAVA DURUMU
KUMLUCA
ARİF

Arif Köyü , Başgöz Mahallesi, Bağbeleni Mahallesi , Çatallar Mahallesi ve Akyaka Mahallesiyle birlikte toplam bir merkez ve dört mahalleden oluşmaktadır. Merkezde 200 hane , mahallerde de 180 hane olup toplamda 380 haneye sahiptir. Nüfusu yaklaşık olarak 1500 kişidir. Arif köyü merkez , bağbeleni, Hördübek yaylası ve akyaka mahallelerinde olmak üzere toplam 4 camisi vardır. Arif Köyü Merkezde bir ve akyalada da bitaner olmak üzere faal iki adet ilköğretim okulu hizmet vermektedir. Yine Arif Köyü merkezde de bir adet sağlık ocağı vardır. Ayrıca Çatalar mahallesindeki Jandarma karakolu ile hemen hemen tüm birimleri bünyesinde toplayan faal bir köydür. Arif Köyü arazi genişliği bakımındanda Finikenin en büyük köyüdür. Nüfus olarak ise Finikede Yuvalılardan sonra ikinci sırada gelir.

Turizm.. Yüksek Kayalığın Yanındaki Yer" Arykanda. Doğasıyla olduğu kadar, klasik bir kentte bulunması gereken hemen her türde ve iyi sayılacak ölçüde korunmuş yapılarıyla Arykanda; çok yakında, eski eserleri ve doğayı sevenler için görülmeden edilemeyecek bir kentdir. "Aykırı Çay" kaynağı çevresindeki kaya mezarlarını, çok büyük bir mühendislik becerisi olan su yollarını görmeden Arykanda'yı terk etmeyiniz.

Arif Köyü daha ilk çağlardan beri yerleşim birimlerinden olup Likya medeniyetinin bir parçası olan antik Arykanda kentini bünyesinde barındırır. İlk çağda bir roma yerleşim birimi olan Arykanda şehri Arif Köyü nde yer alır. Özellikle turizm sezonunun açılması ile birlikte şehir büyük bir talep görmektedir. Gerek ferdi olarak , gerekse düzenlenen turlar ile Arykanda şehrinin büyük bir ziyaretci potansiyeli vardır.

Ekonomi.. Arif Köyünde ekonomi çok çeşitlidir. nerdeyse Finikenin pek çok köyünün sahip olmadığı bir ekonomik çeşitliliğe sahiptir. Öyleki hem tarım hem seracılık hemde turizm ve ticaretin bir arada toplandığı ender yerleşim yerlerindendir. Son zamanlarda gelişme gösteren nar üretimi köyde büyük alanlara yayılmış ve başlıca üretim maddesi haline gelmiştir. Hatta Arif Köyünde Muhtar Mustafa DEMİRELİN büyük katklarıyla bir soğuk hava deposu inşa edilmiş ve bu soğuk hava deposu ile çiftci artık kendi ürününü kendi pazarlar hale gelmiştir. Seracılık yaklaşık 1990 lı yıllarda başlamış olup hemen hemen herkesin faliyette bulunduğu bir alandır. Seralarda özellikle kış aylarında marul üretimi yapılmakta , üretilen bu marullar istanbul gibi büyük pazarı olan şehirlere gönderilip çokcada talep görmektedir. Arif Köyünde ticari hayatta oldukça canlıdır. Köy halkı tarafından suyun gözü diye tabir edilen Aykırıçayın çıkış noktasında yaz aylarında çeşitli pazarlar kurulmakta, bu pazarlarda halkın kendi bahçelerinde ürettikleri sebze ve meyveler taze olarak müşterilere sunulmaktadır.

Köyde bir de Kooperatif kurulmuştur. Ürünlerin yetiştirilmesinde ve pazarlanmasında faliyet gösteren kooperatif çok sayıda üyesi olup Antalya ilinin en başarılı kooperatifleri arasındadır.

Ulaşım.. Arif Köyü Finike ye 35 km mesafededir. Batısında Yalnız Köyü , doğu kesiminde ise Elmalı yer alır. Denizden yüksekliği ise ortalama 750m dir.

ÇEŞİTLİ GÖRÜNTÜLER


Danışman
HASAN DEMİREL
Sabri Aydil
 
1418 Kere Okundu

2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com