AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 21 Kasim 2018 Çarsamba 14:54
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLARIMIZ
KUMLUCA HAVA DURUMU
KUMLUCA
AKÇAALAN

Akçaalan, Antalya ilinin Finike ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Akçaalan köyü eskiden, Yalnız köyünün bir mahallesi olup; sonradan köy yapılmıştır.

Kültür

Köyün kültür yapısı Antalya yörüklerinin kültür yapısını yansıtmaktadır. Türk geleneklerinden çok farklı bir geleneği olmayıp, köye has bilinen bir yemeğide yoktur. Ancak; Yahni (köyde sulu et diye bilinir), keşkek, höşmerim, sündürme (peynirden yapılıyor) v.b. yemekler özel zamanlarda pişirilip yenilmektedir.

Coğrafya

Köy; Antalya iline yaklaşık 125 km, Finike ilçesine yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Köyün etrafı ormanlarla çevrilidir. Ormanlarda ağırlıkla çam ağaçları ve çalılıklar olup yüksek kesimlerde katran ve ardıç ağaçları da vardır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları genelde yağmurludur. Kışın hava sıcaklığı gündüzleri 17-23o civarında, geceleri ise 7-12o civarındadır. Yazları köy sıcak olup, Köy halkı yazı geçirmek için; Belenyayla, Oluklu, Güdüzen ve Kırkmuvar yaylalarına gitmektedir.

Nüfus

Köyde yaşayan nüfus çok fazla değildir. Köy nüfusuna kayıtlı olup ta; Finike ve Kumluca ilçeleri ile bu ilçelerin değişik belde ve köylerinde ağırlıklı olarak seracılık yapmak için ikamet eden nüfus yoğunluktadır. Köy nüfusunun diğer yerleşim yerlerine göç etmesinin ana nedenlerinden birisi köy de içme ve sulama suyu şebekesinin bulunmamasıdır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 185
2000 139
1997

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Hayvancılık olarak kıl keçisi yetiştiriciliği ağırlıktadır. Kıl keçisi yetiştiriciliği bir zamanlar köyün ana geçim kaynağı olup zamanla yerini seracılığa bırakmıştır (Seracılık köyde değil, Finike ve Kumluca ilçeleri ile bunların bazı köy ve beldelerinde yapılmaktadır).Az da olsa Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Köyün arazi yapısı ve toprak çeşidi tarım a çok elverişli olup sulama suyunun olmamasından dolayı tarım yapılamamaktadır. Köyde aşağı yukarı her evin bahçesinde badem ağaçları, incir ağaçları, dut ağaçları ve asma bağları vardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Raşit Tangut
1999 - Raşit Tangut
1994 - Ramazan Ulusoy
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat yeterli öğrenci olmadığı için eğitim yapılmamaktadır. İlköğretim çağındaki çocuklar zorunlu eğitimini tamamlamak için Finike ve Kumluca ilçeleri ile, bunların değişik belde ve köylerine gitmektedir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. 2004 yılında köydes projesi kapsamında köye su getirmek için çalışmalar başlatılmış olup, Çalışmalar bazen Hukuk'a aykırı bir biçimde engellenmeye çalışılsada, tüm bu yıldırma faaliyetlerine rağmen çalışmalar devam etmektedir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 
724 Kere Okundu

2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com